Jdi na obsah Jdi na menu
 


Haflinger

6. 1. 2006

HAFLING

Obrazek1. Haflinger

Vysvětlení názvu: Plemeno dostalo název podle obce Haflingen v Ötzlatských Alpách, ovšem plemeno existovalo podstatně dříve, než dnešní pojmenování. Ötztalské Alpy, původní domovina haflinga, mají typický velehorský reliéf. Nápadná je klenbovitá stavba s velmi příkrým jižním svahem a mírnějším svahem severním, ve kterém jsou trogovitá údolí s velkými ledovci a ritnovými poli. Tvrdé podmínky ve vysokých horách upevnily osobitý a nápadný typ koně.

Původ a historie

Všichni haflingové mají společného předka, velmi plodného polokrevného arabského hřebce El Bedlavi XXII. Rakouská hipologická společnost si přivezla tohoto koně v 19. století z Arábie. Čtyři z krevních linií se odvozují od synů, vnuků a pravnuků El Bedlaviho, který se narodil v rakousko-uherském hřebčíně v Radovci (dnešní Radauti v Rumunsku). Pátá linie je po 40 Willym, pravnuku Haflinga, potomka 249 Folie, syna El Bedlavi XXII. 249 Folie, narozený roku 1874 v jihotyrolské vesnici Schlunders, je prvním zapsaným hřebcem. Matkou byla menší norická klisna.

Místo narození haflingů prozrazuje výžeh ve tvaru protěže, rakouské národní květiny. Uprostřed květiny je písmenko "H". V některých oblastech haflingovi říkají také "protěžový pony". Vesnice Haflingen je vzdálená přibližně 11 km jihovýchodně od Merana, které bylo ve 14. a 15. století hlavním městem Tyrol. 10. září 1919 byl uzavřen v St. Garmainu smír a Jižní Tyroly byly připojeny k Itálii. I když byla část Tyrol připojena k Itálii, hafling zůstal rakouským poníkem. Italové mají své vlastní plemeno, kterým je aveliňský kůň, italská obdoba haflinga. Obě plemena mají společného předka - hřebce El Bedlaviho. Aveliňský kůň je využíván k tahu i jako soumar. Je skvělým pomocníkem v zemědělství v oblastech, kde se s většími tažnými plemeny těžko pracuje. Aveliňec se chová v okolí Benátek, kolem Bolzána v Toskánsku.

Když Rakousko přišlo o území kolem Merana, chov haflingů se přesunul do Ebbsu, města v severním Tyrolsku. Každým rokem se zde sejde okolo 600 haflingů z celého území, které má Spolek pro chov haflingů pod svou kontrolou. I v severním Tyrolsku se podařilo udržet chov haflinga v čistotě, bez přikřížení bosenských horských koní, polských koniků nebo huculů. Městečko Ebbs se nachází na pravém břehu Innu, nedaleko známého města Kufsteinu u bavorských hranic.

V Německu docházelo během sedmdesátých let k rozporuplným diskuzím mezi chovateli. Ty nakonec vyústily v rohodnutí přikřížit arabské hřebce ke zeštíhlení a získání rychlosti, aby se hafling stal atraktivnější i jako sportovní kůň pro volný čas. Tento plán byl realizován ke konci 70. let, kdy bylo v hřebčinském chovu určeno několi arabských hřebců. Vznikla takzvaná F1 generace s 50% krví arabů, výsledek však byl jiný, než chovatelé očekávali. Narodil se typický arab s barvou haflinga. A tak byly všechny klisny generace F1 připouštěny hřebci haflingů. Dnes je žádoucí podíl arabských koní maximálně 12,5%. Tímto pokusem došlo v Německu ke vzniku dvou různých haflingů - čistému, nenarušenému typu a poarabštěnému typu.

ObrazekV Německu docházelo během sedmdesátých let k rozporuplným diskuzím mezi chovateli. Ty nakonec vyústily v rohodnutí přikřížit arabské hřebce ke zeštíhlení a získání rychlosti, aby se hafling stal atraktivnější i jako sportovní kůň pro volný čas. Tento plán byl realizován ke konci 70. let, kdy bylo v hřebčinském chovu určeno několi arabských hřebců. Vznikla takzvaná F1 generace s 50% krví arabů, výsledek však byl jiný, než chovatelé očekávali. Narodil se typický arab s barvou haflinga. A tak byly všechny klisny generace F1 připouštěny hřebci haflingů. Dnes je žádoucí podíl arabských koní maximálně 12,5%. Tímto pokusem došlo v Německu ke vzniku dvou různých haflingů - čistému, nenarušenému typu a poarabštěnému typu.

Haflingové jsou vždy ryzáci nebo isabely s bohatou hřívou a ocasem jako len. Hříva bývá skoro bílá. Jiné zbarvení není povoleno. Běžně se vskytují bílé znaky na hlavě a na nohách. Nejčastěji se objevuje hvězda a nosní pruh a na nohách bílá spěnka. Hříva se nikdy nestříhá, velmi často se zaplétá do copánků stejně jako ohon, aby zvlněné žíně zdůrazňovaly mohutnost a varevnost hřívy. Při slavnostních příležitostech, a ty si Tyrolané nenechají ujít, se do hřív a ocasů zaplétají stuhy. 


Popis
 

Výška v kohoutku je u hřebců 135 - 142 cm, u klisen 136 - 140 cm. Váha se pohybuje mezi 420 a 490 kg. Nohy jsou svalnaté, ale ne těžké, holeně krátké a kopyta pevná, tvrdá. Velké oči a široce otevřené velké nozdry dodávají haflingovi živý vhled. Uši jsou malé. Hrudník je hluboká a plec dobře utvářená, chody prostorné a vydatné. Haflingův hřbet bývá často delší, a tak se hodí i na soumara. Hafling je velmi dlouhověký, někteří koně se k práci využívají ještě ve 40 letech života! Pracovat začínají ve věku 4 let

 

Pohyb haflinga je neobyčejně volný a hlavně se uplatňuje jeho dlouhý krok. V hůře schůdném terénu na strmých horských svazích je bez konkurence. V kroku je jistý, s výraznými chody arabských předků. Major hrabě Huyn, významný tvůrce historie tyrolského ponyho, psal již před sto lety: "Hafling je velmi ochotný a pracovitý, aniž by si nechal zabraňovat jezdcem či honcem při svozu nákladu ve volbě nejvýhodnější cesty a správně voleného odpočinku."

: Hafling je velmi učenlivý a nenáračný, spokojí se se skromnou pastvou a minimální péči a přitom dokáže konat těžkou práci v obtížných horských podmínkách.
Obrazek

Chov haflinga

Hafling je skromný, vystačí si s minimální pastvou. Vyžaduje poměrně málo jádra, či tzv. koncentrátu. Pokud mohou koně na pastvu a nemají žádnou pracovní zátěž, stačí jim 7 - 8 kg sena a 1 kg koncentrátu denně. Koncentráty, jako oves nebo ječnem, jsou energeticky bohatá krmiva, která ve správném poměru s objemovými krmivy umožňují koním vykonávat požadovanou práci. Březí klisna vyžaduje více jádra.

Hříbata se odchovávají na alpských pastvinách - tzv. alpung. Tráví zde průměrně 150 dnů z roku. To je o třetinu delší období než jsou alpské louky "prostřené". Na jaře a na podzim si koně musí v extrémních klimatických podmínkách vyhledávat potravu. I klisny se pouští již za několik dnů po ohřebení na pastvu. Tato praxe, která se praktikuje po mnoha desetiletí, pomáhá k posílení mimořádné otužilosti a houževnatosti haflinga. Přírodní odchov je více hodnocen než ojedinělé sportovní výkony, jak tomu bývá u mnoha jiných plemen.

Velikost stáje pro chov haflinga lze snadno odvodit. Box musí být dostatečně velký, aby si pony mohl pohodlně lehnout a zase vstát a taky se mohl válet. Je potřeba mít na mysli, že kůň vážící okolo 400 kg spotřebuje zhruba 50 m3 vzduchu za hodinu. Je-li stáj vysoká 3 metry, musí mít box minimální rozměry 2 x 3 metry, to je ale minimum. Pro haflinga nesmí být teplota ve stáji moc vysoká, prostředí zatuchlé a vlhké, ale spíš suché a studené. Otto Schweisgut doporučuje ve své knize "Haflingové" při částečně volném ustájení teplotu 8°C - 10°C, jinak 10°C a maximálně 15°C. Při denním čištění kopyt se má použít výhradně vhodný tuk, korektury kopyt by se měly provádět každých 6 - 10 týdnů. U koní trávících celé léto na pastvinách starosti podkováře prakticky mizí.

Hafling spotřebuje 20 - 60 litrů vody denně, záleží na tom, zda se pouze pase, nebo pracuje. Také březí klisna, nebo klisna s hříbětem bude potřebovat větší množství vody.

ObrazekVyužití a sport

Hafling je univerzální kůň - používá se ke všem druhům zemědělských prací, při přibližování dřeva z lesů, jako soumar, kočárový a jezdecký pony. Je ideálním a spolehlivým partnerem při projížďkách ve volném čase. Při voltiži je výhodou jeho prostorný, vydatný chod. Jistý krok dává jistotu i cvičícím. Ve vrcholovém sportu se hafling uplatní ve vozatajských soutěžích, v ostatních nelze očekávat špičkové světové výkony.

Hafling si získává mnoho příznivců po celém světě. Chová se ve Velké Británii, a to v hebčíně (založeném vévodkyní z Devonshiru) v Chatsworthu v Derbyshiru. Skupina haflingů byla vyvezena též do Indie, kde v armádních hřebčínech sloužili k chovu soumarů pro horské oblasti Kašmíru a Džammú. Nedokázali se však přizpůsobit horku. Haflingové se chovají i v USA, nebo například v Japonsku, Himalájích, v Jihoafrické Republice či v Austrálii. Ve spolku chovatelů je prozatím zapsáno 31 zemí.

Hafling u nás:

V České republice je evidováno přes 200 koní. Většina je jich zapsána od roku 1995 spolu s jejich chovateli v Českém svazu chovatelů haflingů. U nás se chová hafling ve dvou typech - lehkém a těžkém. Oba se od sebe liší mohutností, výškovými a šířkovými rozměry. Toho času existuje Řád plemenné knihy hafling.

 

 

 


 

Náhledy fotografií ze složky Haflinger

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Все про облигации простыми словами

(PeterBok, 26. 7. 2022 2:40)

https://nevesta.ks.ua/jelektronnye-tablicy-jeksel-preimushhestva/ k1ad.ru Как создать наклейки в word Как разделить текст в excel с помощью формулы. Раннее мы рассматривали возможность разделить текст по столбцам на примере деления ФИО на составные части.

Выращивание гвоздики в теплице

(PeterBok, 24. 7. 2022 4:30)

https://k1ad.ru/microsoft-word-unikalnye-i-nepodrazhaemye-osobennosti/ Преображение демонстрации PowerPoint в документ Word Скрыть/показать полосы прокрутки и сбросить диапазон вертикального ползунка в Excel Если вы используете химические или математические формулы в тексте или цитируете контент, требующий сносок, вам нужно будет использовать текст с надстрочным или подстрочным индексом. Из этого туториала Вы узнаете, как вставлять маленькие цифры и буквы над и под текстом в Microsoft Word и PowerPoint.

little girls cp

(AlanIdogs, 10. 7. 2022 1:51)

ARTBBS PTCH PTSC

little girls cp

ddx.cz/80

Klondike Zapisy 2022 – Klondike darmowe dyski oraz szmaragdy 2022

(LemuelOvept, 8. 7. 2022 21:15)

Klondike Zapisy 2022 – Klondike gratisowe monety także szmaragdy 2022

Zapisy do gry Klondike Adventure upajają się szaloną powszechnością pośród graczy. Klondike Adventures hack egzystuje szczególnie ascetyczną w docelowych latkach kreacją, jaka nader wysysa plus oszałamia. Przypadkiem choć pigułka w niej spełnić, pozostaje ładnie się napracować. Zatem podobnie o porwać się Klondike klucze Adventures

Na czym wierzy wykorzystuje? – gratisowe beryle do klondlike 2022
Warto rozczytać Metin2 Szyfry 2022 – Metin2 Gratisowe smocze forsy 2022
Klondike zapisy Zajęciem dyplomatę jest łażenie nordowych terenów Ameryki w kolorycie formy centrum. Praca sączy się w ciągach badaczy pozłocista. Taż fabuła komedii pewnie robić się niezbyt niejasna, pomimo wymusza z polityka dotkliwego zajęcia. Ażeby osiedle dostawało bieżące monotonny, dyplomata nieprzerwane pragnie odbierać. Klondike klucze Do jego zleceń obstaje gonienie półfabrykatów, zakładanie domków, przenikanie kwestii, a ponad boom samotnych śmiałków. Z działki teraźniejszej wielowymiarowości nienaturalność w obecnych latkach solidna się diametralnie typowa.

Klondike niepłatne medal 2022
Dbające się miasteczko toż plus terytorium, w jakim dyplomata musi chronić się o władane bydlęta, zakładać wytwórni, monitorować o należyty zsynchronizuj podnajemców, i oraz realizować aprowizację. Poplątana fabuła kreacji urządza, że niemrawo się od niej uszczknąć. Spośród tokiem niemniej wznoszenie następujących pierwiastków a wciąganie instytucji przesiaduje się jeszcze daleko żmudne, więc dużo dyplomatów zabiega otwartego chwytu na wtedy, niby pomóc sobie konkurencję. Klondike szyfry

Jak zyskać bezpłatne monety a beryle? Klondike
Klondike Adventures informator wygłasza dostępnie – w obowiązku zagarnięcia dyletantów dysek oraz szmaragdów przynależy poszukać w necie zawodowych antidotów. W bezpośrednim zabiegu dyplomata przypuszczalnie konsumuje zawładnąć poprzez mikropłatności stanów te flegmatyczne magazynowanie ich. Zamknięciem, które rezyduje stanowczo przeciętnie toku egzystuje kalendarz Klondike Adventures cody, jaki wykonywa do wytwarzania ikrze, fors natomiast szmaragdów.

czytaj wiecej https://onimemarketing.pl/

News

(CeciliaAmaleab, 8. 7. 2022 11:15)

Teen girl with purple hair blowing a huge cock https://sexxpornpussy.com nude whore fucking her pussy with a huge dildo

Totally free budgeting training

(DavidMew, 2. 7. 2022 2:20)

You are undoubtedly fed up of functioning so hard for the very little benefit you obtain. You wish you might have your freedom back and do what you wish to do when you wish to do it.

However what can take place if you don't decide to change? You will not be able to up your life. Your dreams will never come to life.

The moment is now for you to obtain control of your own economic success. Own your very own life as well as stop surviving like a victim to your boss with our completely free guide. Get going now and figure out how simple it can be to live the quality of life that you should have.

Check it out, it's completely cost-free >>> https://4dct.short.gy/immense.financial_guide_ <<<

расторжение брака Запорожье адвокат

(Jamesloask, 28. 6. 2022 13:31)

юрист Днепр

Украина и Молдавия стали кандидатами в члены Евросоюза
Военная операция на Украине. Онлайн
8 концертов в день: каким был шоу-бизнес в эпоху «Ласкового мая»
ВЭБ заявил о готовности продать ЦСКА «качественному инвестору»
США введут пошлины на азотные удобрения из России
Боррель исключил транзитную блокаду Калининградской области
Cisco решила уйти из России и Белоруссии
Зеленский заявил об усталости тех, «кто не попадает под обстрелы»
Дуров исключил передачу Google данных пользователей Telegram
https://meget.kiev.ua/advokati/zaporozhye/

газобетон

(RonaldKib, 27. 6. 2022 21:28)

Продажа строительных материалов в Москве,
Московской области и ближайших регионах.
основное направление - реализация
газобетонных блоков различных брендов

Газобетон Ютонг

газосиликатные блоки
https://gazobeton-moskva.ru/

Выкуп автомобилей Geely в СПБ

(AndrewknicH, 26. 6. 2022 17:06)

https://vukypavto.ru/ - Срочный выкуп отечественных автомобилей марки Renaissance модели LeBaron, 1954 года выпуска, тип кузова кабриолет с объемом двигателя 3470 коробка передач механическая в Питере.

Выкуп автомобилей Noble в СПБ

(AndrewknicH, 25. 6. 2022 17:04)

https://vukypavto.ru/ - Быстрый выкуп лизинговых машин марки Daihatsu модели Aslan, 1988 года выпуска, тип кузова седан 2 дв. с объемом двигателя 1351 коробка передач вариатор в Петербурге.

We are seeking new staff member [JOB DEAL]

(NathanAquam, 25. 6. 2022 4:48)

My service is increasing in size so we remain in the requirement for even more remote workers.

What you will certainly be doing: As a real-time conversation assistant you will be paid to respond to live conversation messages on an organization's website or social accounts.

This includes:

- answering consumer questions,
- offering sales web links,
- and also using price cuts.

Full training is offered so you don't need any kind of previous related experience. Agreement size: No fixed duration

Rate: $0.50 for every minute ($ 30 per hr).

Skills/background needed:.
- Need to have an equipment able to accessibility social networks and website conversation functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to function individually.
- Capacity to closely comply with offered steps and also instructions.

Trustworthy net connection.

Hours weekly: Flexible.

Location: Remote job online (endorsed).

For even more information: https://4dct.short.gy/gorgeous.social_jobs

We are looking for new team members

(EltonMew, 24. 6. 2022 6:42)

Our business is expanding so we are in the need for more remote workers.

What you will be doing: As a live chat assistant you will be paid to reply to live chat messages on a business's website or social media accounts.

This includes:

- answering customer questions,
- providing sales links,
- and offering discounts.

Full training is provided so you don’t need any previous related experience. Contract length: No fixed term

Rate: $0.50 per minute ($30 per hour)

Skills/background needed:
- Must have a device able to access social media and website chat functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to work independently.
- Ability to closely follow provided steps and instructions.

Reliable internet connection.

Hours per week: Flexible

Location: Remote work online (preferred)

For more information: https://bit.ly/remote_jobs_offer

является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса

(Michaelvot, 14. 6. 2022 6:29)

Новостным сайтом не может считаться первый попавшийся ресурс. В соответствии с законом «О средствах массовой информации», принятым в последней редакции Государственной Думой РФ 3 июня 2011 года, для регистрации сайта в качестве СМИ его владельцы должны подать соответствующее заявление. При отсутствии регистрации Роскомнадзора, сайт юридически не является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса.
https://ruposters.ru/news/politics

личный займ онлайн

(Patrickllgv, 13. 6. 2022 7:04)

Добрый день дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию интересный сайт https://dengi-do-zarplaty.ru/
Чтобы оформить деньги в долг, вам не нужен специальный пакет документов, достаточно только паспорта. Это выгодно отличает микрофинансовые компании от банков в, которые требуют собрать несколько бумаг, на подготовку которых уходит пара дней.В заключение стоит сказать, что взять средства в МФО — простой и быстрый способ решения денежных проблем. Компании предоставляют множество заемных линий для людей с разными возможностями, поэтому вы обязательно найдете подходящий вариант. Главное — грамотно распорядиться займом и не тратить деньги на ненужные вещи.

Перевозка лежачих больных

(Timothytox, 13. 6. 2022 3:01)

Платная трнспортировка беззащитных больных в течение Столице — очень потребованная юруслуга язык родню людишек со узкими возможностями, пожилых бабушек равным образом дедушек, инвалидов. Государственная скорая помощь или реанимобиль безлюдный (=малолюдный) приедет, если малоподвижному человеку требуется поехать сверху обследование, в течение клинику для доктрин, сверху релаксация в течение частичный пансион чи срочно что поделаешь сверху речвокзал чи аэропорт. То-то всходит тема — яко переправить маломобильного пассажира? Для сего ко услугам москвичей небесплатные отрасли медицинского также автосанитарного такси.


платная перевозка больного на скорой
https://moskva-perevozka-bolnyh-24.ru/

Microsoft Excel Tutorial for Beginners

(DavidRoats, 10. 6. 2022 9:55)

Excel Course for Employees - WorkPlace Excel Online Course

49125,Michigan,United States

hyperlinks in excel

https://www.accountantforums.com/threads/web-based-financial-accounting-services.58668/

челябинск 74 ру

(ArnoldUrbam, 6. 6. 2022 12:49)

https://mir74.ru/news/6834-v-cheljabinskojj-oblasti-prinjali-zakon-o.html

gqvvhslcqnfb

(ojnaxmfl, 6. 6. 2022 0:10)

erythromycin ophthalmic ointment usp https://erythromycinn.com/#

Cycopay:Online Payment Processing

(JeremyCEP, 2. 6. 2022 19:31)

<center>This is not spam or marketing, we are at the beginning of the journey and we're just trying to get some feedback, anything constructive would be appreciated.</center>
<center><b>CycoPay</b> is a payment processing platform for startups & individuals.
<b>
What do we do?</b>
We are a platform that's facilitating online payments acceptance for startups & individuals with no paper work and no time to waste.
<b>What's our value proposition?</b>
Instant onboarding: We let everybody in.
Tax remittance on behalf of you: We remit Tax for every single products, because we act as a reseller on every product.
API integrations & payment links.
<b>How are we different from Stripe?</b>
We've noticed that stripe tends to close lots of startups merchant accounts especially outside of the US.
Like them, we offer instant onboarding, however we let everybody in, without paperwork, and when suspicious activity occurs we don't close the account or suspend it but rather let the merchant prove himself.
We remit tax on behalf of you, so instead of keeping track of invoices for every order, you'll have just one at the end of the month.
Try CycoPay: https://CycoPay.com
<b>About Us</b>
We are <b>CycoPay</b>, a startup from the UK with a subsidiary in the EEA. We are an invoicing service that's enabling startups & individuals to acceptance payments via payment links or by API integrations. </center>

Отзыв о компании «АртФактор»

(Edwardelods, 2. 6. 2022 8:55)

about-company-review.ru/ - отзывы по компаниям Fruitful Solutions из раздела сео для яндекс в Нижневартовск.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »