Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběhy slavných lidí a koní

Příspěvky

Marengo

30. 1. 2006

Ačkoliv Napoleon I. měl jako císař ke své osobní potřebě 130 koní, přecejen je v obecném podvědomí spojen s malým bílým arabským hřebcem, kterého pojmenoval po bitvě z roku 1800 a který svého pána nosil s pozoruhodnou odvahou. Marengo, pocházející pravděpodobně za slavného hřebčína El Nasari, byl dovezen jako šestiletý z Egypta v roce 1799 po bitvě u Abukiru. V kohoutku měřil pouze 145cm, ale to právě Napoleonovi dokonale vyhovovalo, protože byl zavalitý a měl krátké nohy.
 

Eclipse

6. 1. 2006

Proč jsou někteří dostihoví koně lepší než jiní? Tato nesmrtelná otázka neustále zaměstnává trenéry, majitele, jezdce i laickou veřejnost.
Částečnou odpověď se nyní pokoušejí nalézt britští vědci z Ústavu pro zdraví zvířat v anglickém Newmarketu a středem zájmu jejich výzkumu je slavný ECLIPSE, zakladatel významné linie plnokrevníků, z níž pocházejí více než tři stovky šampiónů.
 

Arva

1. 12. 2005

17. března 1874 se v Maďarsku narodila Kincsem. Nejslavnější klisna, která kdy na dostihových drahách běhala. Ač po narození příliš slibně nevypadala, na zelených oválech předváděla věci nevídané. Uměla se bravurně poprat se soupeři z řad klisen i hřebců. Kincsem, první klisna - nositelka klasické trojkoruny. Kincsem, vítězka všech svých čtyřiapadesáti životních startů. Kincsem neporažená, ba přímo neporazitelná! Přesně o 111 let později, tedy 17. března 1985, spatřila v napajedelském hřebčíně světlo světa subtilní ryzá klisnička...

 

Phar Lap

1. 12. 2005

Phar Lap... jméno dobře známé všem, kdo se alespoň trochu zajímají o koně a je úplně jedno, zda právě o dostihový sport. Dokonce si dovolím tvrdit, že o tomto fenomenálním ryzákovi slyšela i většina naprostých laiků. Phar Lap je prostě pojem. Miláček davů a tuze nenáviděn konkurencí.
 

Železník

1. 12. 2005

Životní pouť Železníka začala 29. dubna roku 1978 v PP Šamorín. Na svět ho přivedla klisna Želatina (nar. 1968), rodačka z ruského hřebčína Dněpropetrovskij. Na dráze byla zcela podprůměrná, generálním handicapem oceněná na 34 a 35,5 kg. Ani v základním šamorínském stádě nikterak nevynikla. Dala celkem 6 hříbat (Želka po Krakatit, Žeton po Salon, Žitomír – Kůň roku 1981 - po Salon, Žikava po Zigeunersohn, Žerotín po Zigeunersohn a Železník) a jako by sama chtěla dodržet heslo "To nejlepší na konec!", jejím posledním hříbětem byl právě Železník. Želatina uhynula roku 1992.

 

Pat Parelli

2. 11. 2005

Jestliže všechno co jsem Vás učil bylo myslet jako koně a opravdu rozumět jejich psychice, měli byste být schopni dělat s koněm cokoliv budete chtít a získat si jejich srdce." Pat Parelli
 

Monty Roberts

31. 10. 2005

Tady je životopis člověka, který si od nás určitě zaslouží obdiv a úctu. Objevil jazyk koní, který pojmenoval „equus“. A dokázal, že s koňmi  lze pracovat bez násilí. Z mé strany si získal upřímný obdiv.