Jdi na obsah Jdi na menu
 


Haflinger

6. 1. 2006

HAFLING

Obrazek1. Haflinger

Vysvětlení názvu: Plemeno dostalo název podle obce Haflingen v Ötzlatských Alpách, ovšem plemeno existovalo podstatně dříve, než dnešní pojmenování. Ötztalské Alpy, původní domovina haflinga, mají typický velehorský reliéf. Nápadná je klenbovitá stavba s velmi příkrým jižním svahem a mírnějším svahem severním, ve kterém jsou trogovitá údolí s velkými ledovci a ritnovými poli. Tvrdé podmínky ve vysokých horách upevnily osobitý a nápadný typ koně.

Původ a historie

Všichni haflingové mají společného předka, velmi plodného polokrevného arabského hřebce El Bedlavi XXII. Rakouská hipologická společnost si přivezla tohoto koně v 19. století z Arábie. Čtyři z krevních linií se odvozují od synů, vnuků a pravnuků El Bedlaviho, který se narodil v rakousko-uherském hřebčíně v Radovci (dnešní Radauti v Rumunsku). Pátá linie je po 40 Willym, pravnuku Haflinga, potomka 249 Folie, syna El Bedlavi XXII. 249 Folie, narozený roku 1874 v jihotyrolské vesnici Schlunders, je prvním zapsaným hřebcem. Matkou byla menší norická klisna.

Místo narození haflingů prozrazuje výžeh ve tvaru protěže, rakouské národní květiny. Uprostřed květiny je písmenko "H". V některých oblastech haflingovi říkají také "protěžový pony". Vesnice Haflingen je vzdálená přibližně 11 km jihovýchodně od Merana, které bylo ve 14. a 15. století hlavním městem Tyrol. 10. září 1919 byl uzavřen v St. Garmainu smír a Jižní Tyroly byly připojeny k Itálii. I když byla část Tyrol připojena k Itálii, hafling zůstal rakouským poníkem. Italové mají své vlastní plemeno, kterým je aveliňský kůň, italská obdoba haflinga. Obě plemena mají společného předka - hřebce El Bedlaviho. Aveliňský kůň je využíván k tahu i jako soumar. Je skvělým pomocníkem v zemědělství v oblastech, kde se s většími tažnými plemeny těžko pracuje. Aveliňec se chová v okolí Benátek, kolem Bolzána v Toskánsku.

Když Rakousko přišlo o území kolem Merana, chov haflingů se přesunul do Ebbsu, města v severním Tyrolsku. Každým rokem se zde sejde okolo 600 haflingů z celého území, které má Spolek pro chov haflingů pod svou kontrolou. I v severním Tyrolsku se podařilo udržet chov haflinga v čistotě, bez přikřížení bosenských horských koní, polských koniků nebo huculů. Městečko Ebbs se nachází na pravém břehu Innu, nedaleko známého města Kufsteinu u bavorských hranic.

V Německu docházelo během sedmdesátých let k rozporuplným diskuzím mezi chovateli. Ty nakonec vyústily v rohodnutí přikřížit arabské hřebce ke zeštíhlení a získání rychlosti, aby se hafling stal atraktivnější i jako sportovní kůň pro volný čas. Tento plán byl realizován ke konci 70. let, kdy bylo v hřebčinském chovu určeno několi arabských hřebců. Vznikla takzvaná F1 generace s 50% krví arabů, výsledek však byl jiný, než chovatelé očekávali. Narodil se typický arab s barvou haflinga. A tak byly všechny klisny generace F1 připouštěny hřebci haflingů. Dnes je žádoucí podíl arabských koní maximálně 12,5%. Tímto pokusem došlo v Německu ke vzniku dvou různých haflingů - čistému, nenarušenému typu a poarabštěnému typu.

ObrazekV Německu docházelo během sedmdesátých let k rozporuplným diskuzím mezi chovateli. Ty nakonec vyústily v rohodnutí přikřížit arabské hřebce ke zeštíhlení a získání rychlosti, aby se hafling stal atraktivnější i jako sportovní kůň pro volný čas. Tento plán byl realizován ke konci 70. let, kdy bylo v hřebčinském chovu určeno několi arabských hřebců. Vznikla takzvaná F1 generace s 50% krví arabů, výsledek však byl jiný, než chovatelé očekávali. Narodil se typický arab s barvou haflinga. A tak byly všechny klisny generace F1 připouštěny hřebci haflingů. Dnes je žádoucí podíl arabských koní maximálně 12,5%. Tímto pokusem došlo v Německu ke vzniku dvou různých haflingů - čistému, nenarušenému typu a poarabštěnému typu.

Haflingové jsou vždy ryzáci nebo isabely s bohatou hřívou a ocasem jako len. Hříva bývá skoro bílá. Jiné zbarvení není povoleno. Běžně se vskytují bílé znaky na hlavě a na nohách. Nejčastěji se objevuje hvězda a nosní pruh a na nohách bílá spěnka. Hříva se nikdy nestříhá, velmi často se zaplétá do copánků stejně jako ohon, aby zvlněné žíně zdůrazňovaly mohutnost a varevnost hřívy. Při slavnostních příležitostech, a ty si Tyrolané nenechají ujít, se do hřív a ocasů zaplétají stuhy. 


Popis
 

Výška v kohoutku je u hřebců 135 - 142 cm, u klisen 136 - 140 cm. Váha se pohybuje mezi 420 a 490 kg. Nohy jsou svalnaté, ale ne těžké, holeně krátké a kopyta pevná, tvrdá. Velké oči a široce otevřené velké nozdry dodávají haflingovi živý vhled. Uši jsou malé. Hrudník je hluboká a plec dobře utvářená, chody prostorné a vydatné. Haflingův hřbet bývá často delší, a tak se hodí i na soumara. Hafling je velmi dlouhověký, někteří koně se k práci využívají ještě ve 40 letech života! Pracovat začínají ve věku 4 let

 

Pohyb haflinga je neobyčejně volný a hlavně se uplatňuje jeho dlouhý krok. V hůře schůdném terénu na strmých horských svazích je bez konkurence. V kroku je jistý, s výraznými chody arabských předků. Major hrabě Huyn, významný tvůrce historie tyrolského ponyho, psal již před sto lety: "Hafling je velmi ochotný a pracovitý, aniž by si nechal zabraňovat jezdcem či honcem při svozu nákladu ve volbě nejvýhodnější cesty a správně voleného odpočinku."

: Hafling je velmi učenlivý a nenáračný, spokojí se se skromnou pastvou a minimální péči a přitom dokáže konat těžkou práci v obtížných horských podmínkách.
Obrazek

Chov haflinga

Hafling je skromný, vystačí si s minimální pastvou. Vyžaduje poměrně málo jádra, či tzv. koncentrátu. Pokud mohou koně na pastvu a nemají žádnou pracovní zátěž, stačí jim 7 - 8 kg sena a 1 kg koncentrátu denně. Koncentráty, jako oves nebo ječnem, jsou energeticky bohatá krmiva, která ve správném poměru s objemovými krmivy umožňují koním vykonávat požadovanou práci. Březí klisna vyžaduje více jádra.

Hříbata se odchovávají na alpských pastvinách - tzv. alpung. Tráví zde průměrně 150 dnů z roku. To je o třetinu delší období než jsou alpské louky "prostřené". Na jaře a na podzim si koně musí v extrémních klimatických podmínkách vyhledávat potravu. I klisny se pouští již za několik dnů po ohřebení na pastvu. Tato praxe, která se praktikuje po mnoha desetiletí, pomáhá k posílení mimořádné otužilosti a houževnatosti haflinga. Přírodní odchov je více hodnocen než ojedinělé sportovní výkony, jak tomu bývá u mnoha jiných plemen.

Velikost stáje pro chov haflinga lze snadno odvodit. Box musí být dostatečně velký, aby si pony mohl pohodlně lehnout a zase vstát a taky se mohl válet. Je potřeba mít na mysli, že kůň vážící okolo 400 kg spotřebuje zhruba 50 m3 vzduchu za hodinu. Je-li stáj vysoká 3 metry, musí mít box minimální rozměry 2 x 3 metry, to je ale minimum. Pro haflinga nesmí být teplota ve stáji moc vysoká, prostředí zatuchlé a vlhké, ale spíš suché a studené. Otto Schweisgut doporučuje ve své knize "Haflingové" při částečně volném ustájení teplotu 8°C - 10°C, jinak 10°C a maximálně 15°C. Při denním čištění kopyt se má použít výhradně vhodný tuk, korektury kopyt by se měly provádět každých 6 - 10 týdnů. U koní trávících celé léto na pastvinách starosti podkováře prakticky mizí.

Hafling spotřebuje 20 - 60 litrů vody denně, záleží na tom, zda se pouze pase, nebo pracuje. Také březí klisna, nebo klisna s hříbětem bude potřebovat větší množství vody.

ObrazekVyužití a sport

Hafling je univerzální kůň - používá se ke všem druhům zemědělských prací, při přibližování dřeva z lesů, jako soumar, kočárový a jezdecký pony. Je ideálním a spolehlivým partnerem při projížďkách ve volném čase. Při voltiži je výhodou jeho prostorný, vydatný chod. Jistý krok dává jistotu i cvičícím. Ve vrcholovém sportu se hafling uplatní ve vozatajských soutěžích, v ostatních nelze očekávat špičkové světové výkony.

Hafling si získává mnoho příznivců po celém světě. Chová se ve Velké Británii, a to v hebčíně (založeném vévodkyní z Devonshiru) v Chatsworthu v Derbyshiru. Skupina haflingů byla vyvezena též do Indie, kde v armádních hřebčínech sloužili k chovu soumarů pro horské oblasti Kašmíru a Džammú. Nedokázali se však přizpůsobit horku. Haflingové se chovají i v USA, nebo například v Japonsku, Himalájích, v Jihoafrické Republice či v Austrálii. Ve spolku chovatelů je prozatím zapsáno 31 zemí.

Hafling u nás:

V České republice je evidováno přes 200 koní. Většina je jich zapsána od roku 1995 spolu s jejich chovateli v Českém svazu chovatelů haflingů. U nás se chová hafling ve dvou typech - lehkém a těžkém. Oba se od sebe liší mohutností, výškovými a šířkovými rozměry. Toho času existuje Řád plemenné knihy hafling.

 

 

 


 

Náhledy fotografií ze složky Haflinger

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fotky haflíků

(verča, 12. 4. 2006 21:26)

Tak to možná bude i moje chyba.Nějak mi nešli odesílat mejly.

Re:Fotky

(Jandria-administrátor, 5. 4. 2006 22:19)

Promiň neměla jsem teď moc času. takže je přidám co nejdříve. Ale pokud vím, přišli mi jen dvě fotky haflingů....

fotky haflíků

(Verča, 5. 4. 2006 20:12)

Ahoj,už několikrát jsem majitelce stránek posílala fotky a stále je tu nevidím!!!!!!!!

naši Haflingeri

(Monika, 29. 3. 2006 18:47)

dík z zverejnenie fotiek. som rada, že je veľa obdivovateľov haflingerov. môžem sa spýtať, vie mi niekto poradiť kvalitného žrebca v blízkosti hraníc, môžte písať mna mail: monja@centrum.sk

Nejnádhernější koně pod sluncem

(Sarka, 27. 3. 2006 14:44)

Jinak se to ani říct nedá. Je to nádherný plemeno a já ho prostě miluju. Dostala jsem se k němu, když jsem dělala prezentaci o koních a hledala fotky. Tehdy jsem zjistila, že je fakt krásnej. Jednou bych chtěla mít chov haflingů.
Ale i jiní koně jsou hezcí, ale na Haflinga nikdo nemá!!

pěknýýý=)

(adas, 25. 3. 2006 9:45)

Docela pěkní koníčci... =)

fakt si to prectite

(mufinka.v, 20. 3. 2006 8:05)

tyhle kone sou nejhezci jeste s frískýma!!!!!ale i ostatni kone sou krasni ja mam hnedaka majku je krasna a mam ji moc rada kazdy den na ni jezdim!vzdycky kdyz se neco deje se du na ni projet a pak je mi vsechno jedno je to super kdo nejezdite na koni tak to zkuste je to nadhera!!!!!!ahoj

hafling

(Barbora dražanová, 18. 3. 2006 15:27)

omlouvame se za chybu!!!!!!!!!!!!!MÍSTO VE WESTERNU PARKUR A DREZURA.

hafling

(Barbora dražanová, 18. 3. 2006 15:27)

omlouvame se za chybu!!!!!!!!!!!!!MÍSTO VE WESTERNU PARKUR A DREZURA.

hafling

(Barbora dražanová, 18. 3. 2006 15:19)

milujeme haflingi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!docela mile nas překvapilo že se na něm da jezdit i ve westernu.

KRÁSNÝ HAFLING

(Bíša, 8. 3. 2006 16:21)

Mě se líbí všechny koně barvy palomino, ale ostatní jsou taky krásní. Podle mě je hafling nejhezčí plemeno i s palominem na světě!

Hafling je úžasný koník

(Monika, 7. 3. 2006 23:21)

Tak taký názor má mnoho ľudí - haflinger je k ničomu, iba malý tlstý poník. to nie je vôbec pravda!!! Moja Ainika má 150cm v kohútiku, je úplne úžasná, jazdíme trošku drezúru, chodíme do terénu a proste sa tešíme zo vzájomnej spoločnosti. pozrite sa na ňu.:www.aini.estranky.cz

Re:Haflnig

(Jandria- admin, 12. 2. 2006 21:04)

Ano hafling je kůň s velkým srdcem, který má jen ojediněle špatnou povahu i když takové případy znám, ale většinou je to pohodový všestranný koník. Já sama mám haflingy ráda pro jejich pohodovou povahu a milý charakter, moje kamarádka haflingy přímo zbožňuje. Jestli tě(Vás) můžu poprosit jestli máš nějaké fotčky haflingů jestli by si mi je neposlala na mail. Byla bych ti za to opravdu vděčná a kdyby si chtěla, ráda bych i něco uveřejnila na stránkách.

HAFLING

(VERČA, 12. 2. 2006 19:13)

AHOJ,Sama jednoho haflinga vlastním,ale hned vedle nás je hřebčinec,kde má každý názor na haflinga jako koně k ničemu-takový poník,vejkej pes a podobně.Někdy mne to opravdu štve,protože vím jaké mají otevřené srdce.Jsou ohromně dobrosrdeční!Je fakt,že někdy si taky říkám opravdu jak velký pes,ale né proto že by byl na ostatní "normální"koně méněcenný,ale proto jak je inteligentní a poslouchá na slovo jako pes.Ne jako koně z hřebčínů co se málokdy vůbec podívají ven a to pak mají oči na vrch hlavi a koukají kdy by vás mohli shodit,nebo alspoň něco provést z čisté škodolibosti.Nenecháme přece naše haflingy na posmněch ostaním!!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11