Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začínáme s poslušností a respektem-cvičení 1

2. 12. 2006

Začínáme s poslušností a respektem

 

Následující cvičení jsou stále jen vyvažováním důvěry a respektu, proto pokud něco nefunguje stále se zamýšlejte které z nich je třeba dovážit.

Cvičení 1: zůstat stát (provazová ohlávka, vodítko 3,5m, hůlka-není nutná)


Prvním předpokladem toho, že nás kůň respektuje je to, že zůstane v klidu stát tam, kde mu určíme. Již jsme koníka učili, že v naší přítomnosti se bát nemusí, proto by toto cvičení nemělo být problematické. Zůstat stát je velmi užitečná věc pro praktickou manipulaci kolem koně i pro vaši bezpečnost. Několik příkladů ze života jistě známe všichni. Čištění, sedlání, čekání u silnice, příprava pro obsedání, úlohy ve sportu (trail, showmanship at halter..) a také v různých jiných případech. Je tedy nad slunce jasné, že stát na místě je naprosto nepostradatelné pro naše pohodlné soužití s koněm.
Je až neuvěřitelné kolik výkonných sportovních i zcela rekreačních koní tento základ neumí a kolika majitelům a jezdcům to ani nepřijde divné, přestože je to protivné. Kůň může stát v klidu na ohlávce, na uzdečce, na štajgru či navolno, důležité je ho to správně naučit - tak aby to pochopil. Koně nestresovat, nenutit ho ke stání bitím či cukáním v hubě a tím jej ještě více rušit. Prvotní pro nás je důvěra (kterou jsme si snad získali vytvořením bezpečí) a také respekt, vyvážení získáváme následujícími cvičeními. Pro snadno rozptýlitelné koně na místě bez rušivých podnětů (od jednoduššího ke složitějšímu). Tzn. koně, který neustále žere nebudeme učit na louce a koně závislého na jiném necháme nadohled jeho kamarádovi. Postupně však naučíme koníka zvládat i tyto situace (důvěra/respekt). Ale abychom se k tomu dostali…
…postavme tedy koně na určené místo a postavme se k němu čelem (1. zóna). My nestojíme v jeho osobní zóně a on nestojí v naší. Pokud se koník rozejde jakýmkoliv směrem vrátíme ho pomocí rozvlněného vodítka, nebo rytmickým/stálým tlakem hůlky zpět na místo. Pokud se pokusí vkročit nám do osobní zóny výrazně jej zacouváme ještě o 2 kroky více než udělal kupředu. V tomto případě se rytmický tlak hůlky ukázal jako nejefektivnější. Jakmile kůň stojí zpět na místě, tlak okamžitě ustává.
Zpočátku nechceme aby koník vydržel příliš dlouho stát na místě a necháme jej odpočívat a relaxovat. Nesmí však pozornost soustředit jinam (řehtat po stádě), pást se či popocházet. Postupně čas prodlužujeme a ztěžujeme rušivými podněty (například rušná, nebo něčím zajímavá místa - řeky, ulice, louka atd.). Za každý pokrok odměníme a dáme "pohov", což může být například vypuštění mezi koně, nechat koně chvíli napást...prostě to, co dělá rád..
Po nějaké chvíli "pohovu" můžeme zkusit cvičení zopakovat a v případě spokojenosti s výsledkem koníka pro dnešek nechat být.

autor:Zuzka Prokopová 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář