Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český teplokrevník

15. 10. 2005

Obrazek
Historie
Chov koní nebyl na našem území nijak řízen, patent Marie Terezie z 13.8.1763 stanovil, že chov koní bude řízen a podporován (jsme tedy v dobách Rakousko-Uherska.) Za vlády císaře Josefa II. byl vydán v roce 1789 Dekret o chovu koní. Řízení chovu koní bylo předáno armádě a v sídlech pluků byly zřizovány „hřebčinské“(hřebčí) stanice. Jejich účelem bylo zajištění dostatečného počtu koní pro armádní účely. Zpočátku šlo o teplokrevné klisny, které byly připařovány polokrevnými hřebci, později se přidávala mohutnější plemena, aby výslední koně byli též využitelní pro zemědělské práce. U zrodu ČT figurují koně Rakouska -Uherska, konkrétně kmeny Furioso, Przedswit a Shagya arab. Pro lepší orientaci si uvedeme stručnou charakteristiku těchto kmenů.
Furioso byl anglický plnokrevník, hnědý hřebec, který působil v hřebčíně v Mezöhegyesi. Narodil se v roce 1841 a založil kmen středně vysokého a středně mohutného koně. Jeho potomci vynikali zejména v zápřahu a jako jezdečtí koně. Časem se vytvořily dvě větve - radovecká - ušlechtilejší (z ní pocházel v Kladrubech působící Furioso XI) a piberská - mohutnější (z této větve byl Furioso XIII, který působil v Pohořelicích na Moravě.) 
Przedswit byl taktéž anglický plnokrevník, patřil k nejlepším z rakousko- uherských polokrevných kmenů, jeho potomci byli mohutnější a převážně ryzáci.
Shagya arab, byl arabský polokrevník z Bábolny, byl používán k celkovému zušlechtění.
Na vybudování podoby dnešního ČT měla největší zásluhu tři stáda: kladrubské, netolické a albertovské.

Kladrubské stádo
Základem byly clevelandské klisny a polokrevné klisny z Piberu a Radovce, jako hřebec zde působil Furioso (bez čísla) z mezöhegyeského hřebčína, Przedswit VII a Shagya X-R. Koně byli středního rámce a menší mohutnosti, tím však nevyhovovali zemskému chovu. Proto došlo v roce 1924 k importování 34 oldenburských klisen za účelem zmohutnění stáda, dále byla použita hannoverská krev a stádo se rozdělilo na ryzé (zde působil zejména Przedswit a Gidran, jejich potomci byli souladnější ) a hnědé (zpočátku nejednotné), působil zde zvláště Furioso VII a Przedswit II, v poválečné době pak hannoverští hřebci Alarm a Diktant, působil zde i syn trakénského hřebce Quoniama Quoniam II. Po čase byla obě stáda sloučena.

Netolické stádo
Jeho základem byly kořistní a vojenské klisny, také část klisen ze zemského chovu. Účelem chovu byla produkce výkonného vojenského jezdeckého koně. Působili zde zejména polokrevní 1119 Furioso XI a 1645 Furioso - 2. Když došlo v padesátých letech ke zrušení vojenských jezdeckých složek, chovatelé se museli zaměřit na produkci těžšího teplokrevníka, který by mohl být více využíván v zemědělství. Ke zmohutnění byli použiti oldenburští hřebci, dále pak Furiosové a následně hřebci německých teplokrevných plemen.

Albertovské stádo 
Zdejším cílem chovatelů byla produkce ušlechtilých jezdeckých koní. Chov ovlivnili zejména plemeníci Furioso XIV, Przedswit III a Star of Hannover III. V 50. letech byl chov přizpůsoben požadavkům zemského chovu, aby koně byli mnohostranně užitkoví. Od konce 60. let byli výrazně používáni trakénští hřebci - Quoniamové (I, II, III.)

Popis plemene
• dospělý ČT je moderního typu, ušlechtilý a výkonný sportovní kůň, středního tělesného rámce
• má dobré linie a pevný fundament, suché klouby
• stavba těla je korektní a harmonická, tělo je dobře osvalené 
• je bez zjevných geneticky podmíněných vad
• hlava je žádoucí suchá, s výrazným okem a klidným výrazem, s výraznými nozdrami
• KVH klisny 161 - 167 cm
• KVH hřebci 162 - 170 cm

Povaha, využití
ČT by měl mít klidnou vyrovnanou povahu a dostatek temperamentu. Je vhodný pro všechny druhy jezdeckého sportu (tj. drezuru, parkury, všestrannost a také vozatajské ježdění), ale celá populace v průměru nedosahuje úrovně světově uznávaných plemen. ( Nicméně se najdou výjimky – v Německu v GP je úspěšný valach po Przedswit XVI-64.) Velmi vhodný je pro běžné jízdárenské či rekreační ježdění a turistiku, dobře splňuje i roli hiporehabilitačního koně. Je vhodný pro začínající jezdce, ale samozřejmě záleží na původu.
Obrazek
Současnost, chovný cíl
Český teplokrevník se stále šlechtí, cílem jeho chovatelů je (dle SCHČT) „ ušlechtilý, korektní a lehce jezditelný kůň, který na základě svého temperamentu, charakteru, prostorné a elastické mechaniky pohybu a pevného zdraví, je vhodný pro všechny druhy výkonnostního jezdeckého sportu v rámci disciplin FEI a je dobře využitelný i pro běžný jezdecký, rekreační a vozatajský sport.“ Chov ČT pokračuje v plném rozsahu v Zemském hřebčinci v Písku, v hřebčíně v Albertovci, v Zemském hřebčinci v Tlumačově, v Národním hřebčíně Kladruby či ve ŠCHK Měník a rozšiřuje se v mnoha dalších soukromých chovech s vynikající úrovní. Chovatelé se snaží dohnat propast vzniklou za éry komunismu, kdy ztratili kontakt s evropskými vynikajícími chovy. Dnes v plemenitbě působí hřebci holštýnští, sportovní němečtí koně či Selle France. Ale vyšlechtit celou populaci ČT, která by mohla konkurovat vyspělým zahraničním chovům - to je ještě běh na dlouhou trať.
Autorka děkuje za lektorování článku SCHČT.
Obrazek
Na závěr ještě zmínka o moravském teplokrevníkovi (pro mnohé čtenáře bude možná překvapením, že jde o oficiálně uznané plemeno…)

Moravský teplokrevník
Tento kůň představoval typ všestranně upotřebitelného koně, který byl vyšlechtěn na podkladě původních domácích klisen orientálního a anglického původu importovanými hřebci, z nichž nejvíce se uplatnily polokrevné kmeny Furioso a Przedswit. Hřebci těchto kmenů z hřebčína Pohořelice a ze zemského moravského chovu silně ovlivnili chov teplokrevných koní v letech 1930-1970 v celém Československu. V roce 1992 byl založen Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka a v roce 2004 oficiálně uznán MZe ČR a má vlastní plemennou knihu. Současný stav činí přibližně 550-600 koní (zhruba 10 procent z populace ČT) a rozlišují se podle metodiky výpočtů původních genů (za zakladatele se považují plemenní hřebci, kteří působili v chovu na Moravě a v Čechách v letech 1880 - 1950.)

Zdroj: Časopis Já mám koně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

40 Ways to Lop off Your Blood Influence

(AZetryonence, 11. 10. 2018 11:16)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-france-reunion/

Can you copse the stress

(AZetryonence, 27. 9. 2018 2:16)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/ou-acheter-cialis-paris/

český teplokrevník

(Katka, 17. 8. 2007 18:20)

Jsou to uplně boží koně,je to nejkrásnější kůn na světě

ceský teplokrevník

(Petra, 5. 5. 2007 18:00)

jsou to nejkrasnjsi kone na svete pokd mu date vsechnu lasu a kazdodeni peci o nej udela pro vas skoro vsecno.sama vlastnim 4 a sou uplne nadherní

Ahoj:)

(Pony01, 16. 3. 2007 12:12)

Ahoj:)Máš to tu moc hezký:)

Zuzka

(Máca, 11. 3. 2007 20:40)

Já se nevichloubám!A koně mám ze všeho nejradči i když to není můj typ!A lezu (nelezu ale chodím!)jsem proto protože na každý stránce je něco jiného jo a nikoho tady nebuzeruju protože každý majitel koně by řekl že jeho kůň je nejhezčí a to platí i promě .Pro mě jsou moji koně nejhezčí na světě !Máš koně?

Budem mít koně

(Linda, 5. 3. 2007 13:46)

Já a moje sestra možná budem mít koně.Sestra chtěla českého teplokrevníka, ale bude mít jiného koně.ale až v květnu..........

miláčci

(Zuzka, 2. 3. 2007 13:47)

PROČ ZASE POMLOUVÁŠ Martino!!!!Tak jsem nelez když máš lepší !!!založ si svůj komentář?!!Náhodou má to tu pěkný a ty přestaň buzerovat!!!
a nevím proč sem lezeš!
lezeš sem jenom kvůli tomu aby ses vychloubala a navíc ty tvoje hnusný koně si strč někam!!!!

pěkný

(Máca, 1. 3. 2007 14:53)

Máš to tu pěkný le na mý teplokrevníky nemáš!

Zuzka

(Markýz, 26. 2. 2007 9:18)

před 2 týdny jsem dostala českýho teplokrevníka a jmenuje se Markýz.Mám ho mocinky ráda a nikomu bych ho nedala jemu 14,bílej šiml,170cm,ČT,valach
je sice lekavý ale strašně hodný za to že to je můj první kůň tak jsem s nim velice spokojená!!!!!!!
je to pan učitel

Savana

(Moje kobylka, 7. 2. 2007 13:56)

Já mám kobylku jménem Savana.Je jí 11 let.Je moc hodná a poslušná.Ráda chodí ven na procházky.Je to moje nej nej nejlepší kobylka na celém světě.

...čétéčko:)...

(Valazza, 31. 1. 2007 13:53)

Mám doma
patnátiletou kobylku,jmenuje se Deniska,a jsem moc ráda že ji mám,bez ní by to prostě nebylo ono.Její mamka byla ČT a tata Traken..Je dosti temperamentní ale moc hodná,ikdyž ze začátku to moc nevypadalo,teď si rozumíme a mám ji moooc ráda!!:)

český teplokrevník

(Hančourek, 30. 1. 2007 22:58)

Moje sestra má českého teplokrevníka dostala ho k Vánocum. Byl to její nejkrásnější dárek. Je to pěkný kůň a jmenuje se Nezarim, mi mu říkame Ziro...:-)))) je to opravdu nádherný kůň.

já taky

(Barushka, 26. 12. 2006 2:48)

Já mám taky svého koníka je to český teplokrevník hnědka Danny a mám ji hróóóóóóóóóóózně moc ráda chodíme spolu parkury a zatím docela s úspěchem je to můj brouk =o) =o) =o)a teď budu mít druhého taky četéčko(český teplokrevník)akorát uplně jinýho =oD =oD Danny je spíše tokové pérko zatím co tenhle valach to je kolos masa ale jinak je taky súúúper=o)=o) kdyžtak se mi podívejte na stránky všichni ste srdečně vítaní www.barahucikova.estranky.cz,
www.angelhorses.estranky.cz papapapapa a máš to tu fakt BOMBA SUPER

pozdrav

(Alena Šolcová, 4. 12. 2006 9:23)

Ahoj.jsem nadšená z vaší stránky hlavně z plemen koní.CHtělo by to víc fotek jinak je to bomba.Chtěla bych se zeptat kde se dá jezdit poblíž Lišova?

jana a koně

(jana, 11. 11. 2006 21:50)

ahoj já jsem Jana já budu mít koně 2 už se těšim schánim pinta

český teplokrevník

(zlatíško, 11. 11. 2006 15:07)

mám českého teplokrevníka.jmenuje se Sancha(SANČA).DOBŘE SKÁČE,TRYSKÁ,KLUŠE A CVÁLÁ.JE TO MOLE KOČIČKA,JE TO HNĚDKA.MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCINKY MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC JI MILUJU!!!!!!!!

otázka

(hanulka, 29. 10. 2006 12:24)

Ahoj může mít ČT rousy???Prosím napište mi mail na tuto adresu:Hanca.Vavi@seznam.cz

lidunka

(janina, 10. 10. 2006 18:25)

mam 9-letou kobylku ČT a pred par dny jsem ji malem ztratila.diky me mamince zustane lidunka se mnou za co jsem ji moc vdecna pac bez ni uz by muj zivot nemel smysl.

AHOJ

(crystal, 7. 10. 2006 19:58)

JO JDETO
MAM RADA VSECHNY KONE....ALE NEJHEZČÍ.JSOU FRÍSOVÉ